Kartlegging av kulturminner fra andre verdenskrig
Planavdelingen skal innhente opplysninger om og kartlegge krigsminner - vi trenger din hjelp!
Sist oppdatert: 30.10.2025 10:40 | Publisert: 30.10.2025 10:40:43
Bakgrunn for prosjektet
I forbindelse med rullering av kommunedelplan for kulturminner og kulturmiljø skal det kartlegges kulturminner knyttet til andre verdenskrig. Gjeldende kulturmiljøplan er svært mangelfull når det gjelder kulturminner knyttet til krigen, og dette er et prioritert tema i kulturmiljøplanen som nå rulleres.
Hva er et krigsminne?
Krigsminner er fysiske eller immaterielle minner etter krig og okkupasjon. I denne kartleggingen vil vi fokusere på de fysiske kulturminnene som er knyttet til hendelser under andre verdenskrig - fra krigshandlinger eller dagligliv. Krigsminner kan være bygg og konstruksjoner som ble oppført under krigen, eksisterende anlegg som fikk særskilte funksjoner under krigen eller landskap med spor som gir oss kunnskap om hendelser under krigen.
Det er viktig å sikre kunnskap om et bredt spekter av krigsminner fra ulike deler av krigshistorien, både fra den kjente historien og fra det som er mindre kjent.
Eksempler på dette kan være:
- Angrepet i 1940 og kamphandlinger gjennom krigen (fluktruter for konge og regjering, anlegg involvert i kamphandlinger eller steder hvor kamper fant sted)
- Sivil og militær motstand (bygninger og fartøy brukt av motstandsbevegelsen, kurerruter, åsted for sabotasjeaksjoner eller kulturminner som forteller som kvinners innsats under krigen)
- Krigens økonomi og dagligliv (tyskbygde industrianlegg, fabrikker som produserte erstatningsvarer, kulturbygg eller kulturminner som forteller om sivilbefolkningen sitt liv under krigen)
- Folkemord, tvangsarbeid og forfølgelse (fangeleire, flyktningeruter, skjulesteder, bygninger brukt av SS og Gestapo mm.)
- Bunkerser, festningsverk eller annen infrastruktur
- Nazifisering av administrasjon og samfunn og økonomisk samarbeid (for eks. lokaler tatt i bruk av tysk administrasjon eller NS)
- Frigjøringen i 1945 og oppgjøret etter krigen (rettslokaler, interneringsleire eller fengsler)
Mye historie og steder er allerede kjent gjennom skriftlige kilder (bygdebøker, annen historisk litteratur, foto etc.), men det kan være bygninger, steder og andre historier som er mindre kjent, som vi gjerne tar imot informasjon om.
Smertefull kulturarv
De vanskelige og smertefulle historiene er også en del av vår kulturarv. Den kan brukes både til å minnes og forsone seg med fortiden, og med tanke på at kommende generasjoner skal kunne lære av historien. Krigen angår ikke bare dem som opplevde den, nye generasjoner har arvet og må forholde seg til fortellingene fra denne viktige perioden i vår historie.
Kartleggingen vil pågå frem til 1. februar 2026, hvor det deretter vil gjøres en gjennomgang av eventuelle kulturminner som skal legges inn i kulturmiljøplanen. Dette medfører ikke noe formelt vern eller fredning av kulturminnene.
Kjenner du til mulige kulturminner fra krigen?
Send en epost til Silje Lillevik Eriksen:
silje.lillevik.eriksen@eidsvoll.kommune.no